News

2014 Christian Voter’s Guide

By  | 

This issue, we’re highlighting our endorsements for local, regional, and state-wide races. We believe that Christians have the opportunity to make a difference in the political process and we encourage you to participate by voting, volunteering, or getting involved.

US Representative, District 7

John Culberson  

US Representative, District 10

Michael McCaul  

US Representative, District 22

Pete Olson  

State Senator, District 7

Paul Bettencourt  

State Senator, District 17

Joan Huffman  

State Representative, District 132

Mike Schofield  

State Representative, District 133

Jim Murphy  

State Representative, District 150

Debbie Riddle  

Member, State Board of Education, District 4

Dorothy Olmos

Justice, 1st Court of Appeals, Place 3

Russell Lloyd  

Justice, 1st Court of Appeals, Place 5

Laura Carter Higley  

Chief Justice, 14th Court of Appeals

Kem Thompson Frost  

Justice, 14th Court of Appeals, Place 4

Marc Brown  

Justice, 14th Court of Appeals, Place 7

Ken Wise  

District Judge, 55th Civil District Court

Jeff Shadwick  

District Judge, 113th Civil District Court

Michael Landrum  

District Judge, 157th Civil District Court

Randy Wilson  

District Judge, 180th Criminal District Court

Catherine Evans  

District Judge, 182nd Criminal District Court

Jeannine Barr     

District Judge, 183rd Criminal District Court

Vanessa Velasquez  

District Judge, 184th Criminal District Court

Jan Krocker    

District Judge, 185th Criminal District Court

Susan Brown  

District Judge, 189th Civil District Court

Bill Burke  

District Judge, 190th Civil District Court

Patricia J Kerrigan  

District Judge, 208th Criminal District Court

Denise Collins  

District Judge, 209th Criminal District Court

Mike McSpadden  

District Judge, 228th Criminal District Court

Marc Carter    

District Judge, 230th Criminal District Court

Brad Hart  

District Judge, 232nd Criminal District Court

Mary Lou Keel

District Judge, 234th Civil District Court

Wesley Ward  

District Judge, 245th Family District Court

Roy L Moore  

District Judge, 246th Family District Court

Charley Prine

District Judge, 247th Family District Court

John Schmude  

District Judge, 248th Criminal District Court

Katherine Cabaniss  

District Judge, 257th Family District Court

Judy Warne  

District Judge, 262nd Criminal District Court

Denise Bradley  

District Judge, 263rd Criminal District Court

Jim Wallace  

District Judge, 269th Civil District Court

Dan Hinde  

District Judge, 270th Civil District Court

Brent Gamble  

District Judge, 280th Family District Court

Lynn Bradshaw Hull  

District Judge, 281st Civil District Court

Sylvia Matthews  

District Judge, 295th Civil District Court

Caroline E Baker    

District Judge, 308th Family District Court

James Lombardino  

District Judge, 309th Family District Court

Sheri Y Dean  

District Judge, 310th Family District Court

Lisa A Millard  

District Judge, 311th Family District Court

Alicia Franklin

District Judge, 312th Family District Court

David Farr      

District Judge, 313th Juvenile District Court

Glenn Devlin  

District Judge, 314th Juvenile District Court

John F Phillips  

District Judge, 315th Juvenile District Court

Michael “Mike” Schneider    

District Judge, 334th Civil District Court, Unexpired Term

Grant Dorfman  

District Attorney

Devon Anderson  

County Judge

Ed Emmett  

Judge, County Civil Court at Law #1

Debra Ibarra Mayfield  

Judge, County Civil Court at Law #2

Theresa Chang  

Judge, County Civil Court at Law #3

Linda Storey  

Judge, County Civil Court at Law #4

Roberta Lloyd  

Judge, County Criminal Court at Law #1

Paula Goodhart  

Judge, County Criminal Court at Law #2

Bill Harmon  

Judge, County Criminal Court at Law #3

Natalie C Fleming  

Judge, County Criminal Court at Law #4

John Clinton  

Judge, County Criminal Court at Law #5

Margaret Stewart Harris  

Judge, County Criminal Court at Law #6

Larry Standley  

Judge, County Criminal Court at Law #7

Pam Derbyshire  

Judge, County Criminal Court at Law #8

Jay Karahan  

Judge, County Criminal Court at Law #9

Analia Wilkerson  

Judge, County Criminal Court at Law #10

Dan Jeffrey Spjut  

Judge, County Criminal Court at Law #13

Don Smyth  

Judge, County Criminal Court at Law #14

Mike Fields  

Judge, County Criminal Court at Law #15

Jean Spradling Hughes  

Judge, County Probate Court #1

Loyd Wright  

Judge, County Probate Court #2

Mike Wood  

Judge, County Probate Court #3

Robert Olsen  

Judge, County Probate Court #4

Christine  Riddle Butts  

District Clerk

Chris Daniel  

County Clerk

Stan Stanart  

County Treasurer 

Orlando Sanchez  

Harris County Dept of Education Board Member, Place 5 at Large

Mike Wolfe

Harris County Dept of Education Board Member, Place 7 at Large

Don Sumners  

County Commissioner, Precinct 4

Jack Cagle  

Justice of the Peace, Precinct 5, Place 2

Jeff Williams  

You must be logged in to post a comment Login