This issue, we’re highlighting our endorsements for local, regional, and state-wide races impacting Fort Bend and Harris County. We believe that Christians have the opportunity to make a difference in the political process and we encourage you to participate by voting, volunteering, or getting involved.
Harris County
U.S. Representative District 7
Wesley Hunt
State Board of Education District 6
Will Hickman
State Representative District 132
Angelica Garcia
State Representative District 138
Lacey Hull
District Judge 61st District
Erin Elizabeth Lunceford
District Judge 80th District
Sharon Hemphill
District Judge 127th District
Nile Copeland
District Judge 129th District
Will Archer
District Judge 133rd District
Sheri Y. Dean
District Judge 164th District
Michael Landrum
District Judge 165th District
Bruce Bain
District Judge 215th District
Fred Shuchart
District Judge 334th District
Dan Lemkuil
District Judge 339th District
Jesse Mcclure
District Judge 351st District
Arlene Hecht
District Judge 507th District
Alyssa Lemkuil
County Civil Court at Law No. 4
Clyde Leuchtag
County Criminal Court at Law No. 12
Linda Garcia
County Criminal Court at Law No. 16
Bill Harmon
District Attorney
Mary Nan Huffman
County Attorney
John Hunter Nation
Sheriff
Joe Danna
Tax Assessor-Collector
Chris Daniel
Harris County School Trustee, At-Large Position 5
Bob Wolfe
Harris County School Trustee, At-Large Position 7
Don Sumners
County Commissioner, Precinct 3
Brenda Stardig
County Commissioner, Precinct 3
Tom Ramsey
Justice of The Peace, Precinct 5 Place 1
Mike Wolfe
Constable, Place 5
Ted Heap
Constable, Place 8
Phil Sandlin
Harris County Republican Party Chair
Paul Simpson
Fort Bend County
President/Vice-President
Donald J. Trump
U. S. Senator
John Cornyn
U. S. Representative, District 9
Johnny Teague
U. S. Representative, District 22
Pierce Bush
Troy Nehls
Joe Walz
Railroad Commissioner
Ryan Sitton
Chief Justice, Supreme Court
Nathan Hecht
Justice, Supreme Court, Place 6
Jane Bland
Justice, Supreme Court, Place 7
Jeff Boyd
Justice, Supreme Court, Place 8
Brett Busby
Judge, Court of Criminal Appeals Place 3
Bert Richardson
Judge, Court of Criminal Appeals Place 4
Kevin Patrick Yeary
Judge, Court of Criminal Appeals Place 9
David Newell
State Senator, District 13
William J. Booher
State Senator, District 18
Lois W. Kolkhorst
State Representative, District 26
Jacey Jetton
State Representative, District 27
Tom Virippan
Manish Seth
State Representative, District 28
Gary Gates
State Representative, District 85
Abolaji Tijani Ayobami
Chief Justice, 14th Court of Appeals District
Tracy Elizabeth Christopher
Justice, 1st Court of Appeals District, Place 3
Russell Lloyd
Justice, 1st Court of Appeals District, Place 5
James Lombardino
Terry Adams
Chad Bridges
Justice, 14th Court of Appeals District, Place 7
Ken Wise
District Judge, 387th Judicial District
Brenda Mullinix
District Judge, 400th Judicial District
Maggie Jaramillo
District Judge, 434th Judicial District
James H. “Jim” Shoemake
District Judge, 505th Judicial District
David S. Perwin
County Court at Law No. 5
Dean A. Hrbacek
County Attorney
Steve Rogers
Sheriff
John Minchew
County Tax Assessor-Collector
J. J. Clemence
County Commissioner Precinct 1
Vincent Morales
County Commissioner Precinct 3
Wendy Duncan
Justice of the Peace Precinct 1, Place 1
Gary D. Janssen
County Constable Precinct 1
Mike Beard
County Constable Precinct 3
Jesse Zamaripa
County Constable Precinct 4
Mike Nguyen
John G. Hermann
County Chair Republican Party
Tina Michie